Saziņai: +371 28 300 800

LV

Saziņai: +371 28 300 800
Adrese: Baznīcas iela 31, Rīga, LV-1010
E-pasts: klinika@gilis.lv

LV

Gilis jaunumi

BOTULĪNA INJEKCIJAS PRET PĀRMĒRĪGU SVĪŠANU

Botulīna toksīns – kas tas ir?

Botulīna toksīns ir neiromodulators, kas nomāc nerva impulsa pārvadi. To plaši izmanto ārstniecībā – gan  neiroloģisku, oftalmoloģisku un uroloģisku traucējumu ārstēšanā, gan estētiskajā medicīnā mīmikas kustību izraisīto grumbiņu mazināšanai un pārmērīgas svīšanas (hiperhidrozes) ārstēšanā.

Normālos apstākļos nervu sistēma aktivē sviedru dziedzerus tad, kad paaugstinās ķermeņa temperatūra, šādi nodrošinot organisma atvēsināšanos. Pie hiperhidrozes šie nervi, kuri dod signālu sviedru dziedzeriem, ir pārlieku aktīvi, un to nomākšana ar botulīna toksīnu ir ļoti iedarbīga metode pārmērīgas svīšanas ārstēšanā, kas ļauj izvairīties no ķirurģiskas operācijas.

Kādos gadījumos iesaka veikt injekcijas pret pārmērīgu svīšanu?

  • Ja bez iemesla pārmērīgi svīsti,
  • ja antiperspirantu un dezodorantu lietošana nav devusi vēlamo rezultātu un pārmērīga svīšana rada diskomfortu,
  • ja svīšanas dēļ ir jāmaina apģērbs vairākas reizes dienā,
  • ja svīšanas dēļ bieži izjūti kaunu vai satraukumu un pārmērīgā svīšana ietekmē ikdienas dzīvi.

Kā tas notiek?

Ja ir aizdomas par hiperhidrozi, svarīgi ir konsultēties ar ārstu. Konsultācijā ārsts noskaidros, vai pacientam ir primāra hiperhidroze (pārmērīga sviedru dziedzeru stimulācija, kad nav svīšanu izraisošu faktoru) vai sekundāra (kad to izraisa kāds fona faktors, piemēram, hroniska slimība, neiroloģiski traucējumi vai medikamentu lietošana), svarīgi ārstam sniegt pēc iespējas vairāk informācijas un pastāstīt, kādas ārstēšanas metodes jau ir izmantotas. Primāra hiperhidroze bieži ir lokalizēta specifiskās vietās, piemēram, padusēs, vai arī uz pēdām vai plaukstām – šādā gadījumā injekcijas būs labs risinājums.

Preparātu ar smalku adatiņu injicē tieši problēmzonās, vairākos punktos ievadot nelielas preparāta devas.

Anestēzija nav nepieciešama, pēc procedūras tūlīt var netraucēti atgriezties savās ikdienas gaitās.

Cik noturīgs ir efekts? Vai injekcijas uz visiem iedarbojas vienādi?

Botulīna injekciju iedarbība ilgst no 6 mēnešiem līdz pat 2 gadiem, bet lielākoties aptuveni 6 līdz 12 mēnešus, to iedarbība ir atkarīga no svīšanas stipruma pakāpes.

Efekts parādās 3.- 4. dienā pēc injekcijas un maksimālais efekts jūtams divas nedēļas pēc injekcijām. Ja pēc divām nedēļām rodas nepieciešamība, iepējams veikt nelielu papildināšanu, zonās, kur vēlarvien novērojama pārmērīga svīšana. Padušu svīšanu botulīna injekcijas samazina līdz 90%, kas būtiski atvieglo ikdienas aktivitātes un uzlabo pašsajūtu un efekts ir ilgāks, plaukstās un pēdās mazliet ātrtāk beidzas iedaarbība.

Vai tas sāp?

Sāpes ir niecīgas, pacienti parasti šīs sajūtas salīdzina ar insekta dzēlumu. Špricēts tiek ar smalkāko pieejamo adatiņu un pirms un pēc injekcijām tiek izmantotas aukstuma pakas, kas procedūru padara ievērojami patīkamāku.

Ar ko es riskēju, veicot injekcijas?

Reti, bet dažkārt injekciju vietās rodas nelieli, īslaicīgi zilumi, kas izzūd dažu dienu  laikā. Iespējama neliela tūska vai apsārtums injekciju vietās, taču tā ir pārejoša, speciāli medikamenti nav nepieciešami un uzreiz pēc injekciju veikšanas ir iespējams atgriezties ikdienas gaitās.

Ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās?

Pirmo diennakti ir jāatturas no alkohola (gan dzērieniem, gan alkoholu saturošas kosmētikas, dezodorantiem, ādas dezinfekcijas līdzekļiem), lielas fiziskas slodzes un jebkura cita veida pastiprinātas svīšanas.

Injekcijas drīkst veikt, ja nav akūtas saslimšanas, ādas infekcijas pazīmes, injekcijas neveic arī grūtniecēm vai zīdīšanas periodā, kā arī kombinācijā ar dažiem medikamentiem.

Dr. Ansis Ģīlis: “Manā praksē botulīna injekcijas veic gan vīrieši, gan sievietes, lielākā daļa pacientu vēlas koriģēt padušu svīšanu. Pacienti atzīmē, ka injekcijas nav sāpīgas, prasa tikai 15-20 minūtes viņu laika, taču uz vairākiem mēnešiem atrisina diskomfortu un neliek domāt par slapjām padusēm, pleķainām blūzēm, kā arī neliek kautrēties dēļ slapja rokasspiediena. Pārsvarā tie, kas izmēģinājuši šo ārstēšanas veidu, nāk atkārtoti 1-2 reizes gadā.”

 

Injekcijas var veikt tikai pie sertificētiem speciālistiem

Izdarīt botulīna toksīna injekcijas drīkst tikai ārsts,  kurš saņēmis Latvijas Ārstu biedrības un Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas izdotu metodes sertifikātu M63 Botulīna toksīna pielietojums estētiskajā medicīnā.

Ārstu, kuri ieguvuši M63 sertifikātu, saraksts pieejams Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas mājaslapā.

Svarīgi neriskēt ar savu veselību un dzīvību, un jebkura veida injekcijas veikt tikai pie sertificēta speciālista, kurš var izskaidrot un pamatot izvēlēto ārstēšanu, prognozējamos rezultātus, riskus, preparātu un nepieciešamo devu, kā arī spēs nevēlamu blakusefektu gadījumā nodrošināt nepieciešamo palīdzību.

Raksts tapis sadarbībā ar Ipsen Pharma. /DYS-LV-000359/Sagatavots: Maijs`2020