Saziņai: +371 28 300 800

LV

Saziņai: +371 28 300 800
Adrese: Baznīcas iela 31, Rīga, LV-1010
E-pasts: klinika@gilis.lv

LV

Gilis jaunumi

KAS VEIDO HARMONISKU SEJAS IZSKATU? VIEDOKLĪ DALĀS DR.MED. JĀNIS ĢĪLIS

Skaistuma pamatprincips slēpjas balansā, un matemātiķi ir izrēķinājuši zināmas likumsakarības, no tām lielākā daļa atbilst klasiskajam zelta griezumam jeb Fibonači skaitļu virknei.Protams, daudz ko mūsu uzskatos ietekmē modes tendences un kultūra, tādēļ dažādās pasaules vietās skaistuma ideāli ir atsķirīgi. Piemēram, pie mums cilvēki vēlas, lai būtu izteiksmīgākas lūpas un platāki vaigu kauli, taču Āzijā ir tieši pretēji – sievietes vēlas, lai vaigu kauli būtu pēc iespējas mazāk izteiksmīgi un deguns būtu lielāks.

Diemžēl, laiks, gadi, dzīvesveids un gravitācijas ietekme atstāj savas iezīmes uz mūsu audiem. Kaulu struktūra mainās, tie kļūst plānāki, bieži to varam vērot zoda rajonā un acu orbītu rajonā. Mīkstie audi zaudē elastību, tonusu un apjomu un sāk slīdēt uz leju, sejas vaibstos iezīmējas novecošanas pazīmes.

Runājot par sejas harmoniju, protams, skaista seja atbilst šīm matemātiskajām likumsakarībām, un gan attiecībā starp augšējo trešdaļu, vidējo un apakšējo trešdaļu, gan arī puspagriezienā vai pilnīgā sānu projekcijā, šīs te sakarības ir novērojamas. Un, ja redzam novirzi no tā, cilvēks iespējams ir zaudējis daļu savas atraktivitātes, taču mūsdienu estētiskās medicīnas iespējas ļauj koriģēt gan iedzimtus defektus, gan laika gaitā vai traumu rezultātā radušos.

Ir divi pamatiemesli, kādēļ cilvēki vēršas pie estētiskās medicīnas speciālistiem. Pirmais un biežākais – vēlme koriģēt novecošanas procesu izpausmes, atjaunot zudušo mīksto audu apjomu, koriģēt dziļās rievas un ādas noslīdējumu, un uzlabot ādas kvalitāti. Otrs biežākais iemesls – koriģēt iedzimtas vai iegūtas nepilnības. Tā var būt uzkrītoša asimetrija vai citas nepilnības sejas kontūrā, piemēram, neizteiksmīgs vai asimetrisks zods, ļoti plānas, neizteiksmīgas lūpas vai neatbilstoši maza (vai liela) mute attiecībā pret pārējo seju. Nereti sūdzas arī par to, ka ir liels deguns, un, apskatot, bieži tiešām pirmais iespaids rodas, ka deguns ir pārāk liels vai pārāk garš, bet, izdarot fotouzņēmumus un analizējot ar mērinstrumentu palīdzību, mēs redzam, ka deguns īstenībā atbilst perfektām proporcijām, bet tas, kas neatbilst, ir sejas apakšējā trešdaļa –  ir pārāk īsa augšlūpa vai pārāk plāna augšlūpa, vai neproporcionāli mazs zods mazattīstīts. Šie ir gadījumi, kad pacienti ir pārsteigti, ka ar injekciju palīdzību, bez ķirurģiskas operācijas var šo defektu novērst un deguns izskatīsies krietni glītāks un proporcionālāks, lai gan degunam nekas nav darīts. Mēs esam tikai palielinājuši un izmainījuši apakšējās trešdaļas tilpumu, leņķi un simetriju. Tāpat, pacienti vēlas koriģēt pirmās novecošanas pazīmes, tā sauktās “vārnu kājiņas” acu ārējās malās, mazināt rūpju rievu pierē vai mazināt pieres horizontālās rievas. Pārzinot iemeslus, kādu muskuļu darbības un kādu novecošanās procesu rezultātā ir radušās šīs grumbas un rievas, mums ir iespēja ne tikai apturēt novecošanas procesu, bet pat nedaudz pagriezt laiku atpakaļ.

Arvien vairāk sejas korekciju veicam ar injekcijām, kuru efekts, atkarībā no medikamenta, var būt no deviņiem mēnešiem līdz diviem gadiem, šis ir labs risinājums, ja cilvēks vēlas sasniegt ātru uzlabojumu bez ķirurģiskas iejaukšanās. Šī brīža tendences ir atstāt pēc iespējas dabīgāku izskatu, nepadarot seju stīvu, bet viegli samazinot pārāk akītvo muskuļu darbību ar botulīna injekcijām vai aizpildot dziļās rievas ar filleriem. Bieži, lai sasniegtu vislabāko rezultātu, šīs abas metodes tiek kombinētas. Pēc injekciju izdarīšanas ir minimāli ierobežojumi un pacients uzreiz var atgriezties savās ikdienas gaitās.

Foto: iStock.com/EdwardDerule