Saziņai: +371 28 300 800

LV

Saziņai: +371 28 300 800
Adrese: Baznīcas iela 31, Rīga, LV-1010
E-pasts: klinika@gilis.lv

LV

Gilis jaunumi

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI PAR KRŪŠU OPERĀCIJĀM. ATBILD DR. ANSIS ĢĪLIS

1. Kādas ir biežākās problēmas, ar kurām pie Jums ierodas pacientes? 

Visbiežāk sievietes vēlas uzlabot krūšu formu un palielināt apjomu. Iemesli ir dažādi – no dabas krūtis ir ļoti mazas vai asimetriskas, krūtis pēc bērna zīdīšanas ir zaudējušas formu un izskatās “tukšākas”. Ir sievietes, kurām ir bijušas lielas un skaistas krūtis, taču dzīves gaitā, mainoties ķermeņa masai un ādai zaudējot elastīgumu, tās ir zaudējušas apjomu un kļuvušas nokarenas. Manā praksē lielu darba daļu sastāda arī rekonstruktīvās krūšu operācijas, kad pēc ļaundabīgo slimību ārtēšanas viena vai abas krūtis ir noņemtas, un ar šīm operācijām tiek atjaunots tilpums, forma un panākta simetrija. Šobrīd liela daļa krūts rekonstrukciju tiek veikta vienā etapā ar krūts noņemšanu, panākot labu kosmētisko efektu jau uzreiz pēc onkoloģiskās ārstēšanas. Atsevišķos gadījumos (t.sk. tad, kad ir skaidri zināms, ka ne ar vienu rekunstrukcijas metodi nebūs iespējams atjaunot tik lielu tilpumu, kā arī panākt simetrisku noslīdējumu) vienlaicīgi ar vienas krūts un rekonstrukciju tiek izdarīta simetrizējoša operācija otrai krūtij – pacelšana vai redukcija.

2. Kādas ir krūšu palielināšanas iespējas?

Krūtis ir iespējams palielināt, izmantojot implantus, kā arī veicot taukaudu pārstādīšanu. Ja ar taukaudiem krūšu apjoma palielinājums, ko mēs spējam iegūt, ir apmēram viens krūštura kausiņa izmērs, tad ar implantiem ir iespējams panākt lielākas tilpuma un formas izmaiņas un arī nelielu noslīdējuma korekciju, ja tāda nepieciešama. Veicot krūšu palielināšanu ar taukaudiem, iespējams atbrīvoties no taukiem vietās, kur tie uzkrājušies visvairāk, pēc tam tos pēc īpašas apstrādes un attīrīšanas injicē zemāds tauku slānī. Šī metode palīdz iegūt dabīgu krūšu izskatu, praktiski bez rētām un griezumiem. Ja nepieciešamais pēcoperācijas krūšu tilpums ir lielāks, biežāk operācijas tiek veiktas ar implantiem, katrai pacientei izvēloties piemērotāko implanta veidu, formu, tilpumu, virsmas pārklājumu, lai maksimāli izvairītos no jebkādiem sarežģījumiem un panāktu labāko rezultātu.

3. Ar kādiem implantiem Jūs strādājat? 

Strādāju ar vairāku ražotāju silikona implantiem. Tiem atšķiras formas, virsmas pārklājumu veidi un izmēri. Lielākās krūšu implantu ražotājkompānijas piedāvā līdz pat 500 dažādus izmērus. Pārsvarā izvēlamies kompāniju Polytech, Nagor un B-Lite ražotos implantus. Opcijas ir daudz un dažādas, konsultācijas laikā izskaidroju visas operācijas iespējas un kopā ar pacienti izlemjam par piemērotāko operācijas metodi, implantu veidu un izmēru.

4. Kā norit konsultācija? 

Konsultācijas laikā uzklausu pacientes vēlmes, uzzinu iemeslus, kādēļ ir izlemts par krūšu korekcijas operāciju, kā arī, ko paciente sagaida no šīs operācijas, iepazīstos ar pacientes veselības vēsturi un izvērtēju riskus un prognozējamos rezultātus.

Tiek veikti precīzi mērījumi, parādīti dažādi implanti un ir iespēja spoguļa priekšā piemērīt dažādu tilpumu implantus, lai rastos iespaids par vēlamo krūšu izmēru. Izstāstu operāciju iespējas un tiek izsvērts, kuru operācijas metodi izvēlēties, kādi implanti tiks ievietoti, kur pēc operācijas paliks rētas, kā arī sniedzu pilnīgu informāciju par pēcoperācijas perioda īpatnībām, un atbildu uz visiem citiem pacienti interesējošajiem jautājumiem.

5. Kādi ir gadījumi, kad krūšu plastiku nedrīkst veikt? 

Operācijas netiek veiktas pacientiem ar blakusslimībām vai akūtām infekcijas slimībām, kas var apdraudēt pacienta dzīvību vai ietekmēt operācijas un pēcoperācijas perioda norisi.

Tāpēc, plānojot operāciju, obligāti nepieciešams izdarīt krūšu ultrasonogrāfisku izmeklēšanu un veikt asins, urīna analīzes un elektrokardiogrammu, lai mēs būtu droši par pacienta krūšu veselību un kopējo veselības stāvokli.

Operāciju neveicu, ja kopš zīdīšanas pārtraukšanas ir mazāk kā 6 mēneši.

Atsevišķos gadījumos operācija var tik atteikta pacientiem, kuriem ir nepārdomātas iegribas vai nav izpratnes par prognozējamiem operācijas rezultātiem.

6. Cik ilgi pēc operācijas ir jāuzturas klīnikā? 

Pēc operācijas pacientes paliek klīnikā mediķu uzraudzībā līdz nākamajai dienai. Pirmās pēcoperācijas dienas rītā pacientes pabrokasto, veicam pārsēju maiņu, un pacientes dodas mājās.

7. Kādas ir sajūtas pēc operācijas?

Operācija notiek vispārējā narkozē, pēc tās var būt nelabums, galvas reibšana vai vemšana, sāpes. Tāpēc vēlamies mūsu pacientus paturēt klīnikā pirmo dienu, kur klīnikas personāls palīdzēs justies pēc iespējas komfortablāk.

Sāpes ir individuālas, katram ir citādāks sāpju slieksnis, līdz ar to kādai pacientei var būt lielāks diskomforts pēc operācijas, citai praktiski nebūt nemaz. Lielākajai daļai pacientu vajadzība pēc pretsāpju medikamentiem ir pirmās 3-4 dienas.

Pēc operācijas uz šuvju vietām tiek uzlikts plāksteris ar kuru var mazgāties jau nākošajādienā pēc operācijas.

Pirmajās dienās krūšu rajonā var būt zilumi un tūska.

8. Kāds režīms ir jāievēro pēcoperācijas periodā?

Pēc operācijas aptuveni mēnesi ir jānēsā kompresijas krūšturis.  Pirmās nedēļas noteikti ir jāatturas no fiziskas slodzes, straujas roku pacelšanas, smagumu celšanas.

Aptuveni mēnesi nedrīkst nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kuras noslogo ķermeņa augšdaļu, arī skriešanu un peldēšanu, iesaku pirmajā mēnesī arī neapmeklēt ūdenstilpnes ar stāvošu ūdeni, pirtis.

9. Pēc cik ilga laika ir jāierodas klīnikā uz atkārtotu konsultāciju?

Nedēļu pēc operācijas tiek noņemtas šuves, pēc tam pacientēm ir jāierodas uz pārbaudi 1 mēnesi pēc operācijas, pēc 1 gada, un turpmāk reizi gadā jāveic krūšu ultrasonogrāfija.

Konsultē plastikas ķirurgs Dr. Ansis Ģīlis.

Vairāk par krūšu operācijām var lasīt šeit